1 Mayıs Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
Tarih : 1
Mayıs 2020
Yaş
Grubu (Ay): 4-5 Yaş
Öğretmen
Adı Soyadı: DEMET ÇETİNTÜRK
Güne Başlama
Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde
oyun
Kahvaltı,
Temizlik
Etkinlik
Zamanı
“Suya Sabuna Dokunalım ”
isimli bütünleştirilmiş Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde
oyun
Günü
Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
İlgili hazırlıklar
tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Genel
Değerlendirme
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: SUYA SABUNA DOKUNALIM
ETKİNLİK
TÜRÜ: Fen
ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Büyük Grup Etkinliği)
KAZANIMLAR VE
GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
dokusunu, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, miktarını ve kullanım amaçlarını
söyler.
Kazanım 8. Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini, şeklini, büyüklüğünü,
dokusunu, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, miktarını ve kullanım amaçlarını ayırt
eder, karşılaştırır.
Dil Gelişimi
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri: Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır.
Öz Bakım
Becerileri
Kazanım 3. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.
Göstergeleri: Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır, toplar,
yerleştirir.
Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri
kullanır.
Göstergeleri:
Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.
ÖĞRENME SÜRECİ
• Vücut ve çevre
temizliği için kullanılan; sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, tuvalet kâğıdı,
tırnak makası, tarak, toz bezi, kova, süpürge, faraş, su gibi malzemelerin olduğu
geçici öğrenme merkezi düzenlenir.
• Güne başlama
zamanından sonra bu merkeze çocukların dikkati çekilir. Buranın temizlik
malzemelerinin satıldığı bir market olduğu söylenir.
• Çocuklara iki
tane market sepetinin olduğu bir tanesinin vücut, bir tanesinin de çevre
temizliği için kullanılan malzemeleri koymak için kullanılacağı söylenir.
• Çocuklar
malzemeleri inceler.
• İsteyen çocuk
istediği malzemeden alır ve sepete koyar.
• Sepetlerdeki
malzemelerin ilgili sepete konulup konulmadığı çocuklarla birlikte kontrol
edilir.
• Bu malzemelerin
özellikleri hakkında konuşulduktan ve özellikleri karşılaştırıldıktan sonra;
“Ne için kullanırız?”
“Neden?” “Nasıl kullanırız?”
gibi açık uçlu sorular sorularak çocukların yanıtları değerlendirilir.
• Sonra çocuklara
bu malzemelerden hangilerini kullanarak sınıftaki dolapları temizleyebileceğimiz sorulur ve yanıtları değerlendirilir.
• Çocuklardan
ilgili malzemeleri alıp özel eşyalarının bulunduğu
dolapları temizlemeleri ve düzenlemeleri istenir.Daha sonra çoculara masalara geçmeleri istenir ve temizlikle ilgili okuma
yazmaya hazırlık çalışması
yaptırılır.
Materyaller:
Vücut ve çevre temizliği için kullanılan;
sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, tuvalet kâğıdı, tırnak makası, tarak,
toz bezi, kova, süpürge, faraş, deterjan, su, vb.
Sözcükler ve
Kavramlar : Temizlik, malzeme, market
DEĞERLENDİRME
Etkinlik sonunda
çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
• Etkinliğimizde
hangi temizlik malzemeleri vardı? Biz bunlarla ne yaptık?
• Dolabınızı
temizlemek ve düzenlemek hoşunuza gitti mi? Neler gözlemlediniz?
• Hangi
malzemeler vücut temizliği için kullanılır, hangileri çevre temizliği için
kullanılır?
• Sizin evinizde
bu malzemelerden hangileri var?
Bunun yanı sıra
çocuklara vücut ve çevre temizliği için kullanılan malzemeleri gruplayacakları
bir çalışma sayfası sunulabilir. Ardından çocukların yaptıklarını ifade
etmelerine fırsat verilir.
DİKKAT EDİLMESİ
GEREKEN NOKTALAR
• Sınıftaki çocuk
sayısı dikkate alınarak merkezdeki materyaller çeşitlendirilmelidir.
• Gerçek
materyallerin bulundurulmasına özen gösterilmelidir.
AİLE KATILIMI
• Ailelere
çocuklarına odalarını,kişisel eşyalarını toplama ve temizleme sorumluluğunu
kazandırmak için önerilerde bulunulur. Bu konuda bültenler hazırlanır.
ÖNERİLEN DİĞER
ETKİNLİKLER
• Temizlik
malzemelerinin nerede ve nasıl kullanıldığının vurgulandığı öyküler anlatılabilir.
• Bazı temizlik
malzemelerinin özelliklerini açığa çıkaracak deney ve inceleme etkinlikleri yapılabilir.
UYARLAMA
Sınıfta Görme
Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa;
• Temizlik için
kullanılan malzemeleri çocuğun tanıyıp tanımadığından emin olunmalıdır. Çocuk
malzemenin adını duymuş fakat hiç kullanmamış olabilir ya da ailesinin desteği
ile kullanmış fakat incelemediği için bilmiyor olabilir. Bunun için çocuğun
malzemeleri dokunarak incelemesi ve tanıması için bir süre zaman verilmelidir.
• Çocuklar sepete
yerleştirme yaparken görme yetersizliği olan çocuğun da hareket alanı
düşünülmelidir. Örneğin, sepet çocuğun önüne bırakılarak bağımsız hareket
etmesi engellenmemelidir.
• Öncelikle
sepetlerin yeri çocuğa fark ettirilmelidir. Bunun için, yön kavramlarını
kullanarak sepetlerin yerleri öğretilebilir.
• Görme yetersizliği
olan çocuğun sepetleri ayırt edebilmesi için, sepetlere ayırt edici uyaranlar
eklenmelidir. Örneğin; vücut temizliği sepetinin dışına el resmi, çevre temizliği
sepetinin dışına ev ya da süpürge resmi yapıştırılabilir (az gören çocuk için
bu resimler büyük resim olabilir, hiç görmeyen çocuk için kabartma resim kullanılabilir
ya da örnek malzemelerin maketi yapıştırılabilir. Okuma-yazmaya hazırlık çalışmalarının
yapıldığı gruplarda 1.ve 2. sepet şeklinde numaralandırılabilir).
• Etkinlik
sonunda temizlik yapılacak alanın sınırları görme yetersizliği olan çocuğa
incelettirilmelidir.
• Toz bezinin nasıl
kullanılması gerektiği ile ilgili model olunmalı ya da çocuğa fiziksel yardım
sağlanmalıdır.
• Etkinliğin değerlendirilmesi
görme yetersizliği olan çocuk için de arkadaşlarıyla aynı şekilde
gerçekleştirilir.

Yorumlar
Yorum Gönder