8 Mayıs Etkinlik Planı

 

 

  GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI          

         

Tarih  : 8 Mayıs  2020

Yaş Grubu (Yaş) : 4-5 Yaş

Öğretmen Adı Soyadı : DEMET ÇETİNTÜRK   

 

Güne Başlama Zamanı              

Oyun Zamanı

Öğrenme merkezlerinde oyun                      

Kahvaltı, Temizlik          

Etkinlik Zamanı

''Gök Kuşağından Geç'' isimli Bütünleştirilmiş Drama ve Matematik Etkinliği    

 

Günü Değerlendirme Zamanı

 

Eve Gidiş

İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

Genel Değerlendirme

 

 

 

ETKİNLİK PLANI

 

ETKİNLİK ADI: GÖK KUŞAĞINDAN GEÇ

ETKİNLİK TÜRÜ: Bütünleştirilmiş Drama ve Matematik Etkinliği

 

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

PSİKOMOTOR ALAN

Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.

Gösterge 10. Çift ayak zıplayarak belirli mesafeye gider.

Gösterge 11.Tek ayak sıçrayarak belirli mesafeye gider.

BİLİŞSEL ALAN

Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Gösterge 1. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Gösterge 2. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Kazanım 12. Geometrik şekilleri tanır.

Gösterge 1. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.

Kazanım 4. Nesneleri sayar.

sterge 2. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.

sterge 3. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.

 

                                    ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen daha önce ip veya kartondan gökkuşağı hazırlayıp iple tavana asar. Çocuklara “bakın burada bir gökkuşağı var” der. (Eğer gökkuşağı yoksa hayali olarak gökkuşağı varmış gibide yapılabilir). Öğretmen çocukları 2' şerli gruplar halinde ayırır ve “Herkes gökkuşağının altından kendi eşi ile birlikte geçecek ama gökkuşağının bazı istekleri var, eğer bu istekler yerine getirilmezse gökkuşağının altından geçilemeyecek'' der. Daha sonra gökkuşağının altından geçen çocuklar istediği mesleğin dramasını yapabileceklerdir. Gökkuşağı eşlerden “bir hayvan taklidi yapmaları, aynı anda çift ayak üzerine zıplamaları, tek ayak üzerinde zıplamaları, gösterilen şeklin  ve sayının adını söylemeleri (kartlara hazırlanmış kare, üçgen, daire vb. şekiller ile sayılar)” gibi isteklerde bulunur. Sorulan soruları bilen çocuklar gökkuşağının altından geçerek istediği mesleği olmuşlardır. Öğretmen sırayla  herkes mesleğini canlandırsın denir ve bu şekilde bitirilir.

 

MATERYALLER :  İp ya da kartondan yapılan gökkuşağı şekli.Şekil ve Sayı kartları.

 

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Gökkuşağı, kare, üçgen, daire, dikdörtgen, sayılar.

 

DEĞERLENDİRME

Öğretmen çocuklara  “şimdi herkes eşi ile minderlere otursun” der.Etkinliği tekrar zihinlerinde canlandırmasını ister. “Neler yapmaktan hoşlandınız? Gökkuşağının altından geçerken neler hissettiniz?” diye sorular sorar.Kartlardaki şekiller hakkında bilgi verir. Çevresinde bu şekilleri ve gökkuşağını görüp görmedikleri sorulur.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Çocuklar hoplayıp, zıplarken birbirlerine çarpmaları ve yere düşmelerine engel olunmmalıdır.

 

AİLE KATILIMI

Ailelerden evlerinde çocuklarıyla birlikte gökkuşağı yapıp okula getirmeleri istenir.

 

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

Çeşitli karton veya elişi kağıtları keşilerek şekil ve sayı adamlar yapılabilir.

Sayı ve şekillerle ilgili tekerleme söylenebilir.

 

UYARLAMA

Sınıfta Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) Olan Bir Çocuk Varsa:

Resimli karttaki nesneyi anlatırken çocuğun kolay anlatabileceği bir kart olmasına dikkat edilebilir.

 

 

Yorumlar